Çağdaş Ses
AKTÜEL DÜNYA EKONOMİ MECLİS SİYASET GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT
EFKAN ALA O RAKAMI AÇIKLADITarih 22 Şubat 2014, 10:06 Editör: Editör Mahsun FİDAN

EFKAN ALA O RAKAMI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Efkan Alâ, 17 Aralık operasyonu sonrasında yeri değişen polis sayısını açıkladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra yerleri değiştirilen polislerle ilgili konuştu. 5 bin kişinin yerinin değiştirildiğini söyleyen Âlâ, ”Bunlardan sadece bini 17 Aralık ile ilgili” dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 17 Aralık’ın akabinde hükümet temsilcilerinin “saflığımıza geldi” açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine Âlâ, 28 Şubat sonrasında, temel hak ve özgürlükler konusunda alınan kararlar sonucunda dini cemaatler ve dini hassasiyetleri olan yapıların özgürlük alanında önemli gelişmeler gösterdiğini hatırlattı. Din ve vicdan hürriyetinin AK Parti’yi en çok motive eden amaç olduğunu söyleyen Âlâ, “Biz aynı hassasiyete sahip insanların ve diğerlerinin de kendilerini rahat hissetmeleri için elimizden geleni yaptık” dedi.

“Emniyetteki yer değiştirmelerin sadece bini ’17 Aralık’ ile ilgili”

Âlâ, emniyet teşkilatındaki yer değişmelerle ilgili bir soru üzerine, kendilerinin kara propagandayla karşı karşıya olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Yer değiştirme denilen şey, aynı il içerisinde bir birimden alıyorsunuz, başka bir birime veriyorsunuz. Bu görevden alma değil, başka bir yere tayin de değil. İstihbarat biriminde ya da organize suçlar biriminde çalışanları, eğer görevlerini kötü kullanma varsa alıp başka bir birime veriyorsunuz. Yer değiştirme 260 bin polis içerisinde. Burada çok az bir oradan söz ettiğimizi bilmeliyiz. Bu yüzde 0,5 yani bu tür problemli olarak değişenler. Ve bunlar geçen yılda ondan önceki yılda rutin olarak değişenler de var. Bunlardan şu anda değişenler çok daha az. 260 bin kişilik bir teşkilat içerisinde çeşitli nedenlerle yer değiştirenler hep olagelmiştir. Geçen yıl bu tür değiştirmeye 15 bin kişi tabi tutulmuşken, bu sene henüz bu bin kişiye dahil olmak üzere 5 bin kişi. Bunların bini 17 Aralık ile ilgili. Geri kalanı hiç 17 Aralık olmasa da yapmanız gereken değişiklikler.”

Emniyet içerisinde hukuk dışı ve problemli gördükleri işlemlerin olduğunu ifade eden Âlâ, “Bunu yapanlar takdir edersiniz ki orada kalamazlar. Kalmamalılar. Kaldığı zaman bize sorulmalı. ‘Nasıl oluyor bu kadar problem var hiç kimse de yerinden kıpırdamıyor’ diye… İşini doğru yapan, işini kanunların, yönetmeliklerin, mevzuatın gerektirdiği biçimde yapan hiçbir polisimize hiçbir yanlış yapılamaz. Bunlar taltif edilir ama işini doğru yapmayan, aldığı yetkiyi kötüye kullanan, görevini kullanan varsa onun da gereği yapılır. Devlette böyle çalışır” diye konuştu.

Âlâ, Hatay ve Adana’da durdurulan tırlarla ilgili “Burada hukuk dışı bir organizasyon tespit edilmiştir” yönündeki açıklamalarının anımsatılması üzerine, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve oldukça bir aşama kaydettiğini bildirdi.

“BAŞBAKANI DİNLEYENLER İHANET ŞEBEKESİNİN ÜYELERİ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazıyla ilgili soruşturmanın sorulması üzerine Âlâ, bunun çok büyük casusluk faaliyeti olduğunu söyledi. Bu işin hem sorumlusu hem de uygulayıcısı olduğu tespit edilen rütbeli iki polisin yurt dışına gittiğini belirterek, soruşturma tamamlandığında uluslararası hukuk sisteminin devreye sokularak gereğinin yapılacağını bildirdi.

İki polisin birinin yakın zamanda, diğerinin ise çok önce yurt dışına çıktığını bildiren Âlâ, bu kişilerin hangi ülkeye gittiğini bildiklerini kaydetti. Bakan Âlâ, Başbakan’ın dinlenmesi işini yapanların ihanet şebekesinin üyeleri olduğunu ifade ederek, kayıp dinleme cihazlarının da soruşturulduğunu dile getirdi.

“MİT SINIRLI VE BERRAK BİR YETKİYE SAHİP OLACAK”

MİT Yasası’nda öngörülen düzenlemeyle TBMM’nin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi teşkilatın ne yapıp yapmayacağına karar vermesini hedeflediklerini belirten Âlâ, “Bunlar olumsuz değil olumlu şeyler. Her şey yasa içerisinde olsun. Meclis ne yapılıp ne yapılmayacağına karar versin” diye konuştu. Devletin bazı kurumlarının olması gerektiği yerde bulunmadığını ama olmaması gerektiği yerde olduğunu ifade eden Âlâ, bunun bir düzene sokulması gerekliliğinin ortaya çıktığını vurguladı. Bakan Âlâ, yeni yasayla MİT’in sınırsız ama muğlak etkiden sınırlı ama berrak bir yetkiye sahip olacağını bildirdi.

CagdasSes.comGÜNDEM  KATEGORİSİNDEN HABERLER

SEÇİM RÜŞVETİ VERİLDİ

SEÇİM RÜŞVETİ VERİLDİ Uluslararası gözlemciler seçim rüşvetini tespit etti

İP'Yİ KARIŞTIRAN İSTİFA HAKKINDA AÇIKLAMA

İP'Yİ KARIŞTIRAN İSTİFA HAKKINDA AÇIKLAMA İşçi Partisi'ni sarsan Genel Sekreter istifası hakkında Doğu Perinçek'ten ve Hasan Basri Özbey'den açık...

KULKULOĞLU DA PARTİSİNİ ELEŞTİRDİ

KULKULOĞLU DA PARTİSİNİ ELEŞTİRDİ CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, 10 Ağustos Köşk seçimini değerlendirdi.

TAYYAR'IN GÜL'E YÖNELİK SÖZLERİ AKP'Yİ KARIŞTIRDI

TAYYAR'IN GÜL'E YÖNELİK SÖZLERİ AKP'Yİ KARIŞTIRDI AKP'li Salih Kapusuz'dan Şamil Tayyar'ın Abdullah Gül'e yönelik söylediği 'Hırsı aklını esir al...

CHP'DE SEÇİM SONRASI İLK İSTİFA

CHP'DE SEÇİM SONRASI İLK İSTİFA Aksaray CHP İl Başkanı Hasan Buminhan Yavuz görevinden istifa etti.

SİYASETÇİ ALAMADIĞI OYUN SORUMLUSUDUR

SİYASETÇİ ALAMADIĞI OYUN SORUMLUSUDUR Mansur Yavaş, Köşk seçimine ilişkin görüşlerini Twitter'daki hesabından paylaştı.

ABD, IRAK'TAKİ KÜRT PEŞMERGELERE SİLAH YARDIMINA BAŞLADI

ABD, IRAK'TAKİ KÜRT PEŞMERGELERE SİLAH YARDIMINA BAŞLADI ABD Irak'ta IŞİD örgütüne karşı mücadele eden ve muhimmat bakımından zayıf olan Kürt peşmerge güçlerine silah y...

AKP MKYK'DA GÜL TARTIŞMASI

AKP MKYK'DA GÜL TARTIŞMASI Erdoğan başkanlığında toplanan MKYK’da seçim sonuçları değerlendirildi.

AKP'Lİ TAYYAR ABDULLAH GÜL'Ü TOPA TUTTU!

AKP'Lİ TAYYAR ABDULLAH GÜL'Ü TOPA TUTTU! AKP'li Şamil Tayyar'dan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e: "Hırsı aklını esir aldı."
Ece S. ÖZTÜRK Ece S. ÖZTÜRK
TIPIŞ TIPIŞ SANDIĞA GİTMEDİLER
CAFER KAYADİBİ CAFER KAYADİBİ
KİME OY YOK
ÇAĞDAŞ KALEM ÇAĞDAŞ KALEM
BİR SENE ÇOK MU GEÇ DERSİNİZ?
Erol SARIAL Erol SARIAL
"AMA KADINLAR DÖNMEYECEKLER YUVALARINA..."
İrfan KARACAN İrfan KARACAN
MENEKŞE İLE KORAY

Tüm videolar

  İBRAHİM ÖKSÜZ'ÜN AMCASI ÇİLEDEN ÇIKTI
 

İBRAHİM ÖKSÜZ'ÜN

   
  ALİ İSMAİL VE KATİLİ AYNI HASTENEDE
 

ALİ İSMAİL VE KATİLİ

   
  SURİYE'DE 2 AYLIK BEBEK ENKAZDAN KURTARILDI
 

SURİYE'DE 2 AYLI

   
  HAMİLE KADIN BÖYLE ATLADI
 

HAMİLE KADIN BÖYLE A

   

Tüm fotoğraflar

  ESKİŞEHİR MİTİNGİ
 

ESKİŞEHİR MİTİNGİ

   
  YATAĞAN İŞÇİLERİNE SALDIRI
 

YATAĞAN İŞÇİLERİNE S

   
  MELİKE DOĞRU DİKİLİ TATİLİ
 

MELİKE DOĞRU DİKİLİ

   
  YENİ BİR BİLAL SKANDALI!
 

YENİ BİR BİLAL SKAND