Çağdaş Ses
AKTÜEL DÜNYA EKONOMİ MECLİS SİYASET GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT
Tarih 23 Mart 2013, 19:22 Editör: Editör

"TAŞERON İŞÇİLİĞE SON"

Kırklareli'de binlerce işçi sokağa çıktı, ''Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğe son'' dedi.

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, çok sayıda sendikanın üye olduğu Sendikal Güç Birliği Platformu'nca ''Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğe son'' mitingi düzenlendi.

Binlerce işçi hükümetin politikalarını eleştirdi, iş güvenliği ile sendikal hak ve özgürlüklerinin genişletilmesini istedi.

İşçi mitingi İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Kongre Meydanı'nda yapıldı.

Mitinge, İstanbul, Bursa, Zonguldak, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden yaklaşık 15 bine yakın kişi katıldı. Mitinge katılanlar arasında CHP Kırklareli Milletvekilleri Mehmet Kesimoğlu, Turgut Dibek ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yücer, sendika yöneticileri de bulundu.

Hükümet Konağı önünde toplanan katılımcılar, kortej halinde İstanbul Caddesi ve Fatih Caddesi üzerinden sloganlar atarak Kongre Meydanı'na yürüdü. Sıkı güvenlik önleminin alındığı mitingde yaklaşık 700 polis görev yaparken, polis helikopteri de sürekli olarak meydanın üzerinde tur attı.

“AKP İŞÇİYE KAN KUSTURDU”

Bölge mitinginin açılış konuşmasını Petrol- İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova yaptı. AKP iktidarının 10 yıldan beri işçiye kan kusturduğunu söyleyen Düşova, şunları söyledi:

"İşçilerimiz ölüyor, bakan utanmadan 'güzel öldüler' diyor. Çalışanlarımız 12-16 saat güvencesiz çalışıyor. 3 kuruş ücret alıyorlar. Çalışma bakanı utanmadan '800 lira iyi para alıyorlar' diyor. Bozdur, bozdur harca. Emeklimiz perişan. Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor. Kıdem tazminatlarımızı gündeme taşıyoruz. Haklarımızı elimizden almak istiyorlar. Taşeron işçiler köle muamelesi görüyor. 100 bin işçinin çalıştığı Trakya'dan AKP'yi uyarıyoruz. İşçi ayağa kalkıp bunlara dur diyecektir. Trakya'dan kıvılcımı yaktık. Artık yeter be ya diyoruz."

“VAAT ETTİ, YAPMADI”

Yurt’ta yer alan habere göre mitingde konuşan Kristal- İş Sendikası Genel Başkanı ve Sendikal Güç Birliği Platformu dönem sözcüsü Bilal Çetintaş ise, AKP'nin 10 yıllık iktidarında çalışanı koruyan, kollayan bir tek adım atmadığını öne sürdü. Çetintaş, şöyle dedi:

"Sendikal hak ve özgürlükleri genişletme vadinde bulundu ama tersini yaptı, daralttı. Sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldıracağız, kısmi sendikal güvencelere de tırpan attı. Şimdi sorarım size. Milyonlarca çalışanın en önemli kazanımı kıdem tazminatına göz diken AKP işçi dostu mu? Grev yasaklarını koruyan, grev hakkını kullandırtmayan AKP işçi dostu mu?. Alicengiz oyunlarıyla getirdiği grev yasağı karşısında grev hakkını savunan THY çalışanlarını işten atan hükümet işçi dostu mu?"

Hükümetin bölgesel asgari ücret yoluyla asgari ücreti daha da düşürmek için hazırlık yaptığını anlatan Çetintaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Patronlar işçileri daha çok sömürebilmek için taşeronluğu yaygınlaştırmak istiyor. AKP Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyetine çevirmek için hazırlık yapıyor. 2023'te Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyeti yapmak için kolları sıvadılar. Planlar hazır, adını bile koydular. Adına Ulusal İstihdam Stratejisi diyorlar. Kiralık işçiliği getiriyorlar. Amele pazarlarını yeniden canlandıracaklar. Kiralık işçilik ile iş hukukunu, işçi haklarının ve sendikal örgütlenmenin köküne kibrit suyu ekecekler. Kiralık işçilik, bugünkü taşeron düzeninden daha beter. Bu iktidar dönemlinde güvencesiz ve taşeron çalışma bir kanser gibi ülkenin dört bir yanına yayıldı. Güvencesiz ve taşeron çalışmanın şampiyonu devlet oldu. Geldiklerinde 300 bin taşeron işçi vardı, şimdi 1,5 milyona yükseldi. Bunlarda yetmez diyorlar. Yeni yeni Alicengiz oyunları hazırlıyorlar. İş Yasası'nda çalışanı koruyan ne kaldıysa memlekete esneklik şart diye ortadan kaldırıyor. Patronlar 'Sendikalar elimizi kolumuzu bağlıyor. Onlar olmasa her şey daha güzel olacak' diyor. Hükümet sendikaların gücünü daraltıyor. Sendikal hakların kullanımını sınırlandırıyor. AKP Kasım ayında sendikalaşmaya büyük darbe vurdu. Daha birkaç ay önce yaptıkları yeni sendikalar yasası ile işçilerin yarısının sendikal güvencesini ellerinden aldılar. Patronlar grevi ekonomiye tehdit olarak görüyor, grev yapılmasın diyor. AKP, grev yasakları, grev ertelemeleri ile grev hakkını ortadan kaldırıp, işçileri sermaye karşısında silahsız bırakıyor."

İşçiler, mitingde müzik eşliğinde halay çekti.

CagdasSes.comAKTÜEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

FEYZİOĞLU'NDAN ERDOĞAN'A MESAJ

FEYZİOĞLU'NDAN ERDOĞAN'A MESAJ TBB Başkanı Feyzioğlu muhalefete yüklenirken, Erdoğan'a da geçmişteki uygulamalarının aksine tarafsız olma çağr...

İŞTE SOMA'DAN SONUÇLAR

İŞTE SOMA'DAN SONUÇLAR Soma'dan sonuçlar geliyor

İHSANOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

İHSANOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA İhsanoğlu'ndan ilk açıklama

İSTANBUL'DAN İLK SONUÇLAR GELİYOR

İSTANBUL'DAN İLK SONUÇLAR GELİYOR İstanbul'dan ilk sonuçlar gelmeye başldı

ANKARA'DAN GELEN İLK SONUÇLAR

ANKARA'DAN GELEN İLK SONUÇLAR Ankara'dan gelen ilk sonuçlar şu şejilde

OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ Oy verme işlemi sona erdi

886 YASADAN 4'Ü GERİ DÖNDÜ!

886 YASADAN 4'Ü GERİ DÖNDÜ! Görev süresi 28 Ağustos'ta bitecek olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 7 yıllık görev süresi boyunca birçok il...

ERDOĞAN O SORUYU NEREDEN BİLDİ?

ERDOĞAN O SORUYU NEREDEN BİLDİ? Erdoğan soru gelir gelmez yanındaki kitapçığı kaldırıp işaretli olan tek sayfayı açtı ve okumaya başladı.

HALK CEPHELİLER HDP İL BİNASI ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİNDE

HALK CEPHELİLER HDP İL BİNASI ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİNDE HALK CEPHELİLER OTURMA EYLEMİNDE
Ece S. ÖZTÜRK Ece S. ÖZTÜRK
TIPIŞ TIPIŞ SANDIĞA GİTMEDİLER
CAFER KAYADİBİ CAFER KAYADİBİ
KİME OY YOK
ÇAĞDAŞ KALEM ÇAĞDAŞ KALEM
BİR SENE ÇOK MU GEÇ DERSİNİZ?
Erol SARIAL Erol SARIAL
"AMA KADINLAR DÖNMEYECEKLER YUVALARINA..."
İrfan KARACAN İrfan KARACAN
MENEKŞE İLE KORAY

Tüm videolar

  İBRAHİM ÖKSÜZ'ÜN AMCASI ÇİLEDEN ÇIKTI
 

İBRAHİM ÖKSÜZ'ÜN

   
  ALİ İSMAİL VE KATİLİ AYNI HASTENEDE
 

ALİ İSMAİL VE KATİLİ

   
  SURİYE'DE 2 AYLIK BEBEK ENKAZDAN KURTARILDI
 

SURİYE'DE 2 AYLI

   
  HAMİLE KADIN BÖYLE ATLADI
 

HAMİLE KADIN BÖYLE A

   

Tüm fotoğraflar

  ESKİŞEHİR MİTİNGİ
 

ESKİŞEHİR MİTİNGİ

   
  YATAĞAN İŞÇİLERİNE SALDIRI
 

YATAĞAN İŞÇİLERİNE S

   
  MELİKE DOĞRU DİKİLİ TATİLİ
 

MELİKE DOĞRU DİKİLİ

   
  YENİ BİR BİLAL SKANDALI!
 

YENİ BİR BİLAL SKAND